EN

GOŚCIE SPECJALNI


Legendarni twórcy i ich dzieła

Anna Streżyńska

Prezes zarządu technologicznej spółki MC2Solutions. Z wykształcenia prawnik, zaangażowana przez całe życie zawodowe w ICT (UOKIK, Ministerstwo Łączności, praktyka prywatna). Od 15 listopada 2005 do 6 maja 2006 zajmowała stanowisko podsekretarza stanu do spraw łączności w Ministerstwie Transportu i Budownictwa. W latach 2006-2012 prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Od 2012 związana ze spółką Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa, gdzie była przewodniczącą rady nadzorczej, a od 2014 pozostawała jej prezesem do listopada 2015. W marcu 2015 objęła stanowisko prezesa operacyjnego w projekcie Internet dla Mazowsza. Zasiadła także w różnych ciałach doradczych, m.in. w Radzie ds. Cyfryzacji w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji oraz UNGC. Od 2013 ekspert w Fundacji Republikańskiej, od sierpnia 2015 członkini rady Ośrodka Analiz Strategicznych. W latach 2015-2018 minister cyfryzacji w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego, przewodnicząca Rady Architektury oraz Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji. W 2008 została uhonorowana Nagrodą im. Andrzeja Bączkowskiego (przyznaną za zwalczanie monopolu Telekomunikacji Polskiej). W 2010 otrzymała Odznakę Honorową Bene Merito. W 2012 wyróżniona Nagrodą im. Marka Cara.


France Meets Poland: Eric Chahi!

Karierę rozpoczął w 1983 roku, szerszą popularność zdobył jako twórca oprawy graficznej do gry Future Wars oraz autor innowacyjnego pod względem artystycznym oraz technicznym dzieła Another World. Wywarło ono znaczący wpływ na jego dalszą twórczość: Heart of Darkness i From Dust. Chahi jako utytułowany projektant wciąż utrzymuje status twórcy niezależnego, popierającego rozwój innowacji w grach komputerowych.


France Meets Poland: Paul Cuisset!

Karierę rozpoczął w 1988 roku jako współzałożyciel studia Delphine Software. Jego pierwszym liczącym się dziełem był produkt Future Wars (1989), będący grą przygodową point’n’click. Jedno z największych dzieł Cuisseta, Flashback, ukazało się w roku 1992, stanowiąc niejako odpowiedź twórcy na Another World Érica Chahiego. Kolejna gra Cuisseta, Fade to Black (1994), była jedną z pierwszych przygodowych gier akcji przedstawionych z perspektywy trzeciej osoby. Z kolei seria gier wyścigowych MotoRacer (1997–2001) odniosła największy sukces komercyjny, o sprzedaży wynoszącej blisko 5 milionów egzemplarzy.


France Meets Poland: Fred Raynal!

Jedna z czołowych postaci branży gier komputerowych przełomu XX i XXI wieku. Raynal swą karierę zaczynał jako programista, pracując przy grach komputerowych od końca lat 70. XX wieku. Po przyłączeniu się do francuskiego studia Infogrames w 1989 roku zajął się m. in. portowaniem gry Alpha Waves (1990). Część jej kodu wykorzystał do własnej produkcji zatytułowanej Alone in the Dark (1992). Gra ta stanowiła techniczną innowację ze względu na połączenie trójwymiarowych modeli postaci z dwuwymiarowymi tłami, a także zastosowanie dynamicznej pracy kamer. Alone in the Dark jest uznawana za pierwszy w dziejach survival horror. Fred jest również twórcą serii Little Big Adventure. Ostatnią grą stworzoną przez Raynala jest wydany w roku 2017 horror 2Dark.


W roku 2018 ponownie gościmy Jona „Jopsa” Hare

jon_hare

Założyciel Sensible Software, człowiek odpowiedzialny za niemal połowę amigowego top ten wszechczasów, w tym takie tytuły jak Cannon Fodder, Sensible Soccer czy Mega-lo-Mania. Podczas Pixel Heaven 2018 odbędą się mistrzostwa świata Sociable Soccer World Cup, Jon z pewnością też nie odmówi występu podczas afterparty razem z PRESS PLAY ON TAPE.


Pamiętacie Saboteura? Tak, wśród gości specjalnych będzie Clive Townsend!

Brytyjski twóca gier wideo, autor słynnego Saboteura wydanego w roku 1985 na ZX Spectrum, Amstrada i Commodore 64.


Jim Bagley

Jim jest jednym z prawdziwych weteranów branży, działa w niej nieprzerwanie od ponad 30 lat. Karierę rozpoczął tworząc gry na ZX Spectrum we współpracy ze studiem Special FX i firmą Ocean. Wśród jego produkcji są takie tytuły jak Midnight Resistance, Cabal czy Batman. Zasłynął też z adaptacji Dragons Lair na ZX81. Ostatnio zaangażowany jest w projekt ZX Spectrum Next.


Tom Putzki, założyciel Piranha Bytes, przedstawiciel Wargaming

Weteran branży gier wideo z ponad 50 grami na koncie. Karierę rozpoczął w niemieckiej firmie deweloperskiej Greenwood Entertainment, a w roku 1997 założył swoją pierwszą firmę Piranha Bytes, odpowiedzialną za serię Gothic. Od 7 lat związany z Wargaming, wydawcą i twórcą światowego hitu „World of Tanks”. Tom jest również założycielem niemieckiego stowarzyszenia twórców gier G.A.M.E., członkiem jury nagród Camputer Games Award DCP oraz Game Developer Award, a także członkiem grupy roboczej “Games” przy niemieckim Bundestagu.


Trevor Dickinson, założyciel A-EON

Trevor jest wielkim fanem Commodore i Amigi oraz właścicielem firmy, która rozwija system operacyjny AmigaOS oraz wprowadza na rynek współczesne komputery pod marką Amiga.


Tomasz Knapik

Legendarny lektor filmowy. Na początku lat 90. XX wieku, gdy w Polsce panował największy rozkwit kaset wideo, czytał wiele filmów, wydawanych przez oficjalnych dystrybutorów, zdarzało mu się również czytać filmy wydawane przez pirackie firmy. Wśród wszystkich filmów, które przeczytał, znalazło się wiele klasyków kina akcji, a także dużo filmów klasy B, czy C. Był stałym pracownikiem takich polskich dystrybutorów, jak: Imperial, Vision, Best Film, NVC VIM, ITI Home Video, Artvision i wielu innych. Podczas spotkania z redakcją programu ESCAPE obiecał ujawnić genezę jego ksywy „Ramirez”.


Francois Lionet

Francuski programista, autor STOS na Atari ST, a także AMOS i AMOS Pro na Amigę. W tej chwili, wraz z Davidem Pleasancem, pracuje nad rozwojem systemu operacyjnego na komputery Amiga opartego na chmurze- FriendOS, który założeniami i rozwiązaniami interfejsu czerpie pełnymi garściami z AmigaOS. Ponadto Fracois jest autorem kilku gier na komputery 8/16 bit, w tym konwersji Captain Blood na Commodore 64.


David Pleasance

Były dyrektor Commodore UK – jedynej filii Commodore, która przynosiła dochody w chwili upadku koncernu. Od lat aktywnie zaangażowany w środowisko amigowe. Obecnie jedna z osób stojących za rozwojem FriendOS – cloudowego systemu operacyjnego, nawiązującego w dużym stopniu do AmigaOS. Autor książki „Commodore: The Inside Story”, której premiera zbliża się wielkimi krokami.

PATRONAT HONOROWY

PARTNER ORGANIZACYJNY

PARTNER STRATEGICZNY

PARTNER ZŁOTY

PARTNER SREBRNY

MAGIA PAPIERU

PARTNER TECHNOLOGICZNY

INDIE SUPPORTER

PARTNER TAXI

PARTNER KREATYWNY

MEDIA

PRZYJACIELE

KONTAKT

Pytania, propozycje, pomysły? Napisz koniecznie!

KIEROWCA

Robert „Łapusz” Łapiński / robert@pixel-magazine.com / +48 668280363

Jestem szczęśliwym posiadaczem ZX Spectrum+ z interfejsem Kempston oraz monitora Neptun 156 (zielonego). Zapraszam na Pixel Heaven 2018.